Dikey Senkronizasyon olayı

Comment below rating threshold, click here to show it.

DysquesT

Senior Member

02-12-13, 23:48

Merhaba arkadaşlar. Dikey senkronizasyonu olayını biri bana açıklayabilir mi ? Dikey senkronizasyon aktifken fps 60 larda sürünüyor. Kapattığımda 200-300 değişiyor bölgeye göre. Ancak ekran pırpır ediyor gibi geliyor. Bu pırpırı nasıl önleriz biri açıklayabilir mi ?

Teşekkürler.

SW Phantaso

Senior Member

02-12-13, 23:50

dikey senkronizasyon oyun içindeki ayarlardan mı yapılıyo ? ben hiç bilmiyorumda eğer fps artışı sağlıyosa ona göre ayrlıycam

TRegular

Junior Member

02-12-13, 23:59

Öncelikle 60fps sürünmek demek değildir gayet akıcı bir orandır.
Ekranın pırpır dediğin olay monitörünün saniyede max gösterebileceği 60 kare, oyun ise 60'ın çok üzerinde çalıştığı için monitörün 1 kareyi tam gösteremeden 2. kare ekran kartı tarafından monitöre gönderiliyor dolayısıyla üst yarısı 2. kareyi gösterirken alt yarısı daha 1. karede kalıyor. Sürekli 120fps aldığını varsayarsak ekranın ortasında sürekli dediğin pırpır, kendi adıyla yırtılma oluşuyor. Aldığın fps'ye göre yeri sürekli değişir. Dikey senkronizasyon burda devreye giriyor ve ekran kartının çizim hızını monitörle eşitliyor ve saniyede 60 kareye sabitliyor, ortada yırtılma falan kalmıyor.
Eğer monitörün 60hz değilde 75hz olursa 75fps'ye sabitler yada 100hz monitor için 100fps'ye.

Artıları eksileri tartışılır ama ben açık olarak sabit 60fps'de oynuyorum. Ekranda yırtılma falan olmuyor.

DysquesT

Senior Member

03-12-13, 00:04

Alýntý:
TRegular kullanýcýsýndan alýntý Mesajý göster
Öncelikle 60fps sürünmek demek değildir gayet akıcı bir orandır.
Ekranın pırpır dediğin olay monitörünün saniyede max gösterebileceği 60 kare, oyun ise 60'ın çok üzerinde çalıştığı için monitörün 1 kareyi tam gösteremeden 2. kare ekran kartı tarafından monitöre gönderiliyor dolayısıyla üst yarısı 2. kareyi gösterirken alt yarısı daha 1. karede kalıyor. Sürekli 120fps aldığını varsayarsak ekranın ortasında sürekli dediğin pırpır, kendi adıyla yırtılma oluşuyor. Aldığın fps'ye göre yeri sürekli değişir. Dikey senkronizasyon burda devreye giriyor ve ekran kartının çizim hızını monitörle eşitliyor ve saniyede 60 kareye sabitliyor, ortada yırtılma falan kalmıyor.
Eğer monitörün 60hz değilde 75hz olursa 75fps'ye sabitler yada 100hz monitor için 100fps'ye.

Artıları eksileri tartışılır ama ben açık olarak sabit 60fps'de oynuyorum. Ekranda yırtılma falan olmuyor.
Sorunum monitörle ilgili anladığım kadarıyla. Teşekkür ederim.
60 fps de sürünmek derken bende o şekilde oynuyorum dediğiniz gibi akıcı oluyor ama o belirttiğiniz yırtılma olmadan herşey çok daha akıcı gibi geliyor. Yinede cevabınız için teşekkürler.

Dvynn

Senior Member

03-12-13, 00:46

Alýntý:
DysquesT kullanýcýsýndan alýntý Mesajý göster
Merhaba arkadaşlar. Dikey senkronizasyonu olayını biri bana açıklayabilir mi ? Dikey senkronizasyon aktifken fps 60 larda sürünüyor. Kapattığımda 200-300 değişiyor bölgeye göre. Ancak ekran pırpır ediyor gibi geliyor. Bu pırpırı nasıl önleriz biri açıklayabilir mi ?

Teşekkürler.
İşte dikey senkronizasyon yani vSync o "pırpır etmeyi" önlüyor. Açık kalsın, sıkıntı çıkartmaz.

İnsan gözü 24 fps'den sonrasını akıcı görüntü olarak görür o yüzden 25 fps alıyorsanız sıkıntı yok demektir.

Orji

Senior Member

03-12-13, 00:49

Alýntý:
DysquesT kullanýcýsýndan alýntý Mesajý göster

Teşekkürler.
ben kapattım önceden 60 falandı simdi sürekli oynuyor fps 65/70/60/70 pek faydasını göremedim.

not: 60 fps nasıl süründürüyor anlamadım gayet net oluyor .

DysquesT

Senior Member

03-12-13, 01:15

Alýntý:
Orji kullanýcýsýndan alýntý Mesajý göster
ben kapattım önceden 60 falandı simdi sürekli oynuyor fps 65/70/60/70 pek faydasını göremedim.

not: 60 fps nasıl süründürüyor anlamadım gayet net oluyor .
Sürünüyordan kastım 300 e nazaran düşük kalıyor . Yoksa 60 fps akıcı bi fps .

Nami

Member

03-12-13, 04:04

o dikeyi kapattım 220 olduğu oldu ama 60dan farkını anlayamadım ben şahsen

SchwarzJokeR

Senior Member

03-12-13, 04:23

Hazır konusu açılmış arkadaşlar bir şey soracağım.Laptopum var 1.5 yıllık ilk zamanlar hatta şu 1 ay öncesine kadar 60-120 fps arası rahatla oynuyordum.Fakat son 1 aydır fps 03 02 e düştüğü anlar oluyor oyunda ve kasma miktarını tahmin edebilirsiniz hareket edemiyorum bildiğiniz sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.Yüksek performansa alıp grafikler çok düşük gölgeleri kapatmama rağmen sorun devam ediyor hatta dikey senk. kapatmama rağmen bu düşmeyi yaşıyorum bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.

Nami

Member

03-12-13, 08:46

Alýntý:
SchwarzJokeR kullanýcýsýndan alýntý Mesajý göster
Hazır konusu açılmış arkadaşlar bir şey soracağım.Laptopum var 1.5 yıllık ilk zamanlar hatta şu 1 ay öncesine kadar 60-120 fps arası rahatla oynuyordum.Fakat son 1 aydır fps 03 02 e düştüğü anlar oluyor oyunda ve kasma miktarını tahmin edebilirsiniz hareket edemiyorum bildiğiniz sizce sorun neyden kaynaklanıyor olabilir.Yüksek performansa alıp grafikler çok düşük gölgeleri kapatmama rağmen sorun devam ediyor hatta dikey senk. kapatmama rağmen bu düşmeyi yaşıyorum bilen arkadaşlardan yardım istiyorum.
en yüksek ihtimal ısınma gibi duruyor