Forum Arşivlerine hoş geldin!

Panolara geçtik diye yılların dijital birikimini, tonlarca baytlık muhabbetleri kaldırıp atacak değiliz ya? Eski forumlarda kalan her şeyi gezintiye ve kopyalamaya açık bir şekilde burada tutuyoruz. Eski şampiyonlar hakkındaki tanıtım yazılarından tut, DP'nin maç saatinin seksen farklı şekilde sorulduğu konulara; panolar yerini alana kadar forumda yazılıp çizilmiş ne varsa burada bulabilirsin. İşin bittiğinde, istersen yeni panolara geçip League of Legends hakkında dönen son yorum, tartışma ve konulara kaldığın yerden devam edebilirsin.

PANOLAR'A GİT


Temel LOL Bilgileri 3 - Rünler (part 2)

Comment below rating threshold, click here to show it.

Eltar

Senior Member

11-12-2012

Merhaba arkadaşlar,

Serimizin 3. kısmı geçen yazımızın devamı olacak; bu sefer de Seal (Mühür) ve Glyph (Nişan) seçenekleri içinden hangileri en çok tercih edilenlerdir ona değineceğim. Öncelikle Sealler...

Seals

Genel olarak kırmızı rünler (marklar), ofansif amaca hizmet ettikleri zaman en iyi sonuçları verirler. Sealler için ise genel olarak tam tersi geçerlidir diyebiliriz. Savunma değerleri veya biraz utility için en iyi statlar seallerdedir.

İşlevsel: +0.25 Altın / 10sn.

Bu altın kazanma sealleri ilk bakışta çok saçma görünebilir. "0.25 altın da nedir ki?" diye düşünmeyin, bunların dokuzunu yanyana sıraladığınızda 2.25 altın /10 sn yapar ki, bu aynı işi gören 2 Quintessence'tan daha fazla altın demektir. Sadece support şampiyonları, hatta onlar içinde de yakın savaşmaya girmeden oynayabilecekleriniz için tavsiye edilir. Bu rünleri kullanarak çok önemli olan zırh seçeneğinden vazgeçmeniz gerekecek, ancak ilk yazımda belittiğim kırmızı zırh rünleri tam olarak bu iş için varlar.

Full +altın / 10sn rün seti ve doğru masteryler ile, support şampiyonunuz +10.25 gol / 10sn gibi bir gelire sahip olacaktır. İnanın oyun sonunda ne kadar altın topladığınızı gördüğünüzde inanamayacaksınız.

Fiziksel Saldırı: Yok. Sealler içinden fiziksel saldırı tipi bir tercih, %99.99 yanlış tercih olacaktır.

Mana: Ryze oynamıyorsanız saf + Mana değeri veren rünlere hiç ihtiyaç yoktur. Mana yenilemesi rünlerinden seviye başı veya düz seçeneklerden istediğinizi alabilirsiniz. Tamamen tercih meselesidir. Yaklaşık olarak 6. levelda her ikisi de eşit mana yenilemesi değerlerine sahiptirler. Ancak ve ancak büyü "spam" ile oynayan şampiyonlar için düşünülebilir. Cassiopeia (1-2 Doran itemi ile işi çözebilirsiniz, bu rünlere gerek kalmaz), orman değil orta koridora giden Fiddlesticks, Veigar, Swain gibi şampiyonlar için düşünülebilir.

Can: Tek olası seçenek, 18. seviyede +19.44 can veren rünlerdir. Ki bence yine de doğru bir tercih olmayacaktır, çünkü can, oyunda en çok eşya tarafından sağlanan, en kolay ulaşılabilen değerdir.

Savunma: Bu alandaki her rünü kullandım. Dönüp dolaşıp geldiğim yer kürkçü dükkanı oldu. Dükkanın adı da 1.41 zırh rünleri. Oyunun başında o kadar gözle görülür bir faydası var ki bu rünlerin, herhangi bir ormancı, AD carry veya üst koridor şampiyonunda başka bir rün tercih etmek için bir sebep göremiyorum.

Yetenekler: +0.59 Düz Yetenek Gücü, +0.1 Seviye Başına Yetenek Gücü

Orta koridora giden ve manaya aşırı ihtiyaç duymayan her şampiyon için uygun tercihlerdir. Ben genel olarak seviye başı versiyonunu tercih ediyorum. Çünkü 6. levelda eşit değerlere geliyorlar ve oyunun devamında daha etkili oluyorlar. Bir büyücü iseniz, ve karşınızda çok kötü bir oyuncu yoksa, seviye 6'dan önce rakibinizi kolay kolay öldüremezsiniz zaten. Bu tercihimdeki bir diğer etken de, ilerleyen dakikalarda Rabaddon geldiğinde seviye başı rünlerden daha fazla verim almamız.

Glyphs

İşlevsel: Yok

Fiziksel Saldırı: Lütfen bu rünlerden hiç birini tercih etmeyin, sağladıklar fiziksel saldırı değerleri çoooooook düşüktür.

Mana: Ryze değilseniz, düşünmeyin bile. Ryze iseniz düz + 11.25 Mana düşünülebilir. Ancak şunu belirteyim: Birkaç patch önce Ryze'ın büyülerindeki mana etkisi azaltıldı ve sanırım yerine birazcık AP (Yetenek Gücü) etkisi artırıldı. Bu yüzden eskisi kadar gerekli olmayabilir bu rünler.

Can: Dönüp bakmayın bile lütfen.

Savunma: Evet, en iyi seçenekler işte tam burada. Büyü direnci rünleri için en iyi değerler buradaki rünlerde. +1.34 Büyü Direnci, +0.15 Seviye Başına Büyü Direnci

+1.34 Büyü Direnci: Eğer rakibiniz oyunun başlarında kuvvetli bir burst kombosuna sahipse, ilk tercihiniz bunlar olmalı. Eğer değilse;

+0.15 Büyü Direnci (Seviye Başına): Açıkçası, şu an orta koridor şampiyonları hariç bu rünleri kullanmadığım hiçbir şampiyon tipi yok. Üst-alt koridor, AD Carry Support Tank, Ormancı... hiç farketmez, 18. seviyede +27 Büyü Direnci, vazgeçilemez bir hal aldı. Takım savaşlarında ortada uçuşuan büyülerden en az hasarla çıkmanın yolu bu rünler.

Yetenekler: +0.68 Büyü Nüfuzu, +0.65 Bekleme Süresi Azaltma, +1.19 Yetenek Gücü, +0.17 Seviye Başına Yetenek Gücü

Büyü Nüfuzu: Bu rünler, sadece ve sadece, o da tercihen, büyülerinin Yetenek Gücü çarpanı düşük ancak bekleme süresi az veya baz değerleri yüksek orta koridor şampiyonları için düşünülebilir. O da 9 değil 2 tane olarak. Çünkü bu rünlerin kırmızı versiyonları ile beraber bunlardan 2 tane ekleyince, Sorcerer Shoes ile beraber tam 30 Magic Penetration değerine sahip oluyorsunuz (Standart başlangıç değerinin tamamını yokettiniz demektir).

Bekleme Süresi Azaltma: Eskiden Support şampiyonları için kullanılırdı, hala da kullanılabilir. Aynı zamanda Riven, Rengar gibi mana kullanmayan ve sadece bekleme süresi sınırlaması yaşayan şampiyonlar için düşünülebilir.

Yetenek Gücü: Aynı rünlerin Sealları için yazdıklarım aynen burada da geçerli. Orta koridor şampiyonları için iki seçenek de ideal.

Evet böylece bu konuda vereceğim bilgilerin sonuna gelmiş bulunuyorum. Aşağıda EU West hesabımdaki rünlerin tam listesini vereceğim. Hepsini de denedim ve bu yazdıklarım bu deneyimlerimin sonucudur. Herşeyin doğru olduğunu iddia etmek gibi bir ukalalık yapmayacağım, yazdıklarım benim şahsi doğrularımdır. Italik ve altı çizili olanlar, en çok tercih ettiğim rünleri gösterir.

Marks: Saldırı Hızı, Zırh Delme, Zırh Delme ve Büyü Nüfuzu, Yetenek Gücü x Seviye, Kritik İhtimali, Zırh, Fiziksel Hasar, Büyü Direnci, Büyü Nüfuzu

Seals: Altın / 10 sn, Zırh x Seviye, Zırh, Yetenek Gücü x Seviye, Mana x Seviye, Can Yenileme x Seviye, Fiziksel Hasar, Can x Seviye, Büyü Direnci, Mana Yenileme x Seviye

Glyphs: Saldırı Hızı, Mana Yenileme x Seviye, Bekleme Süresi Azaltma, Mana, Yetenek Gücü, Yetenek Gücü x Seviye, Büyü Direnci, Büyü Direnci x Seviye

Quints: Yetenek Gücü, Büyü Nüfuzu, Saldırı Hızı, + Altın / 10 sn, Bekleme Süresi Azaltma x Seviye, Zırh Delme, Zırh Delme ve Büyü Nüfuzu, Can, Mana x Seviye, Kritik İhtimali, Zırh, Fiziksel Hasar, Hareket Hızı, Can Emme, Can Çalma, Can Yenileme

Umarım okuyanların bir kısmına oyunda kazandıkları IPler ile hangi rünleri tercih etmelerini konusunda fikir verebilmişimdir. Her zaman olduğu gibi, eklemek, eleştirmek, sormak istediğiniz bir şey varsa çekinmeyin.


Comment below rating threshold, click here to show it.

5H Dexlayh

Member

11-21-2012

Yararlı bilgiler teşekkürler.


Comment below rating threshold, click here to show it.

CerberuS

Senior Member

12-08-2012

Arkadaş ayrıntılı olarak açıklamış oyun tarzlarına göre tavsiyelerde bulunmuş benim söylediklerimde yazdıklarının arasında mevcut. Ben de okumayı pek sevmeyen arkadaşlar içinişin mantıgını kısaca anlatmaya çalıştım ...

Rune lerde ana mantık

Kırmızı bölüm = Damga = Marks;atak ile alakalı runeler için. Fiziksel saldırı yapan Sihirdarlar atak gücü yada Zırh delme yi , Yetenek gücü ile saldırı yapalar ise büyünu fuzu nu seçtiklerinde maksimum etkiyi alacaklardır... saldırı hızı da her iki grup hero için tercih seçenekleri arasında dır.


Sarı bölüm = Mühür = seals = Buda fiziksel defans ile alakalı runeler de maksimum puanı verecektir 1,41 zırh 9 tane ile başlangıcta 13 zırh her Hero için ideal olacaktır. hayat kurtarır...


Mavi bölüm = Nişan = Glyph ; Büyü ile alakalı rune lerde maksimum puanı verecektir... Büyücü gücü ağırlıklı karakterler ile oynayanlar genelde atak güçlerini arttırmak için yetenek gücü rune leri kullanırken Tanklar ve yetenek gücü ile saldırmayan sihirdarlar büyü direnci rune leri ile maksimum verimi alıcaklardır 1,34 büyü direnci ile toplanda 12 büyü direnci ile başlamış olacaksınız...

3 büyük Rune = Cevherler = Quint ; bu bölümü oyun tarzınıza göre şekillendirmelisiniz... defansif mi yoksa atak mı? Ya da ihtiyac duydugunuz eksik kaldıgınızı düşündüğünüz bir özelliğinizi güçlendirmek için kullanabilirisniz...


Comment below rating threshold, click here to show it.

Murat37

Member

12-17-2012

rünleri 2. seviye nasıl yapabiliriz? örneğin 0,78 olan zırh özelliği olan rünü 1 zırh olan 2.seviye rüne nasıl yükseltebiliriz??


Comment below rating threshold, click here to show it.

Eltar

Senior Member

12-17-2012

Ne yazık ki rünleri yükseltmek mümkün değil. Aldığın rünleri değiştirmenin tek yolu rün sayfasına girdiğinde sağ en alttaki dönüştürmeden geçiyor. Orada ise 2 veya 5 tane aynı seviye rünü kullanıp TAMAMEN RASTGELE başka bir rüna sahip oluyorsun. 2 tane atarsan aynı sevite rastgele bir rün, 5 tane atarsan 1 üst seviye rastgele bir rün veriyor.

Bunu yazdığımı sanıyorum ancak tekrar edeyim: Level 20 olana kadar 1. seviye rünlerden başka bir şey almayın. Sadece ve sadece 1. seviye rün kullanıp, level 20 olduğunuzda seviye 3 rünleri toplamaya başlayın.


Comment below rating threshold, click here to show it.

NaGaSh

Junior Member

12-22-2012

ELTAR arkadasım verdıgın bılgıler ıcın cok tesekkurler bı sorum olucak yenı cıkan sampıyon vi icin hangı runlerı ve neyın ustunde yogunlasmam gerektıgını soyleyebılırsen cok sevınırım


Comment below rating threshold, click here to show it.

Eltar

Senior Member

12-22-2012

Vi için uygun olabilecek seçenekleri sıralayayım. Oyun tarzınıza ve ihtiyaçlarınıza göre istediğinizi kullanabilirsiniz. Yazacaklarımdan sizde olanlar varsa, yeni rünler almanıza gerek yok bence. Oyunu ve şampiyonu oyuncu iyi oynar ya da kötü oynar, rünler değil

Quints: Fiziksel Hasar, Zırh Delme, Hareket Hızı
Marks: Fiziksel Hasar, Zırh Delme
Seals: Düz Zırh
Glyphs: Büyü Direnci, Seviye başına Büyü Direnci

Bunlarda yapacağınız herhangi bir kombinasyon doğru olacaktır. Eğer mümkünse Zırh delme yerine Fiziksel hasarı tercih edin, Vi'nin zaten zırh delmeye yarayan bir özelliği bulunuyor.

Üzerinde yoğunlaşılması gereken noktalar bence (eşya seçiminde) ofansif olarak zırh delme (Black Cleaver, Last Whisper, sanırım Türkçesi Kara Balta ve Son Fısıltı), defansif olarak can ve zırh-büyü direnci arasında doğru bir denge kurabilmek olmalı. Ordu Kalkanı (Aegis of the Legion) ve Guardian Angel (Koruyucu Melek?) doğru tercihler olacaktır. Saldırı Hızı ve Kritik hasar veren eşyaların Vi için uygun olduğunu düşünmüyorum, yakın mesafede dövüşen bir şampiyon olarak ortada uçuşan her büyüden ve saldırıdan az hasar almazsa hemen öleceği için savunma ve saldırı arasında denge kurulması şart.


Comment below rating threshold, click here to show it.

NaGaSh

Junior Member

12-23-2012

eyv eltar cok tesekkur ederım


Comment below rating threshold, click here to show it.

yuno44907

Member

12-28-2012

Tanklar için
Mark=Can çalma
Seal=Zırh
Glyph=Büyü direnci


Comment below rating threshold, click here to show it.

yuno44907

Member

12-28-2012

Saldırı için
Mark=Saldırı veya saldırı hızı
Seal=Zırh veya büyü direnci
Glyph=mana yenilenmesi