Dereceli oyunlar 101 (Nedir? Ne değildir?)

Comment below rating threshold, click here to show it.

Pyronetics

Junior Member

08-10-12, 11:33

Merhaba sihirdarlar,

Dereceli oyunlar, çoğumuzun bildiği üzere, kazandığınız oyun başına derece puanı (elo) kazandığınız ve bu puanlarınızı yükseldikçe sistemin size yakın puanlarda (dolayısıyla seviyede) oyuncuları karşınıza cıkardığı oyunlardır. Dereceli oyunlara başlayan bir oyuncu 10. oyunundan sonra ilk derecesini görebilir, yeni bir oyuncunun başlangıç seviyesi (elosu) 1200 dür. Seviyesini öğrenmek, seviyesine uygun rakiplerle oynamak ve seviyesini yükseltmek isteyen sihirdarlar dereceli oyunları tercih ederler.

Dereceli oyunlar Sihirdar Vadisi haritasında 5v5 olarak oynanır. Dereceli oyunlarda şampiyon seçimi sıralı seçim esasına göredir. Her 2 takım sıra ile 3'er şampiyonu yasaklar ve kendi şampiyonlarını seçer. Seçim sırasında takımlar birbirlerinin seçimlerini görebilir ve normal oyunların aksine aynı şampiyona her iki takım birden sahip olamaz.

Dereceli oyunları kısaca özetledikten sonra, dereceli oyunlara girmek isteyenlere, girmeden önce yapmaları gereken bazı temel şeylerden bahsetmek istiyorum:

1) Standart dizilimi öğrenin ve uygulayın

Dereceli oyunlar çoğunlukla League of Legends genelinde kabul görmüş bir dizilimle oynanır. Bu dizilim:
1 oyuncu üst koridora, genellikle tank veya bruiser
1 oyuncu orta koridora yg taşıyıcı (ap carry), genellikle alan etkili büyülere sahip büyücüler
1 oyuncu ormana (jungler), genellikle cc (crowd control:kalabalık kontrolü) etkilerine sahip ve ormanda hayatta kalabilen
2 oyuncu aşağıya; 1 sg taşıyıcı (ad carry, uzaktan saldıran, saniye başına hasarı yüksek) ve 1 destek (support, Can doldurma veya bir ve birden çok cc sahibi, iyileştirici veya tank.)

Bu dizilimin yapılması şart değildir, oyun farklı dizilimlerle de oynanabilir fakat dereceli oyunlara tek giriyorsanız takımınız sizden bu dizilime uymanızı bekleyecektir. Etkili olacağını düşündüğünüz farklı taktikleri lütfen kendi arkadaşlarınız arasında oynarken, veya normal oyunlarda deneyiniz.

2) Her rolü oynamaya hazır olun

Tek başınıza dereceli oyuna girdiğinizde her seferinde farklı kişilerle takım olacaksınız. Sizin oynamak istediğiniz bir rolü takım arkadaşınız da oynamak istiyor olabilir. Şampiyon seçimi sırasında sıkıntı yaşamamak için:

- Oyuna girdiğinizde takım arkadaşlarınızı selamlayın ve oynamak istediğiniz rolü söyleyin.

- Sizin oynamak istediğiniz rolü başka biri daha istiyor olabilir, kimin oynayacağına hızlı bir biçimde ve nazikçe karar verin. (genel kabulde daha önce şampiyon seçme hakkına sahip olan oyuncu isteği rolü alır, ama konuşarak halletmek her zaman daha iyidir)

- Her role uygun en az bir rün ve kabiliyet sayfasına sahip olun. Bazı rün sayfalarını 2 farklı rol için kullanabilirsiniz ( üst yola gittiğiniz bir rün sayfasıyla, kabiliyet sayfasındaki bazı değişikliklerle ormana da gidebilirsiniz.)

- Her rol için en az bir şampiyona sahip olun. Tüm şampiyonların özelliklerini ve neler yapabileceğini öğrenin. Bir şampiyona sahip olmasanız bile ücretsiz şampiyon rotasyonu sayesinde onunla oynayarak yeteneklerini öğrenebilirsiniz. Hiç olmazsa şampiyonlar menüsünden her şampiyonu açıp yeteneklerini ve tüyoları okuyun.

Rol seçimi, şampiyon ve rün bilgisi ve nezaket dereceli oyunlar için vazgeçilmezdir. Bu bilgilere sahip olana kadar normal oyunlarda veya botlara karşı oyunlarda kendinizi geliştiriniz.

3) Kendinizi geliştirin, sorumluluklarınızı bilin

Takım oyunlarında bir kişinin bilgisizliği tüm takımı etkiler. Tek kişilik oyunlarda deneme yanılma yöntemi kullanarak bazı şeyleri öğrenebilirsiniz, ama takım oyunlarında deneme yaparak başkalarının oyununu mahvetmek istemezsiniz. Hiç profesyonel futbol maçı izlememiş birinden iyi futbol oynamasını bekleyemezsiniz. Bu League of Legends için de geçerlidir. Dereceli oyunlara girmeden önce başka dereceli oyunları izleyin, özellikle dünya çapında tanınmış takımların oyunları izleyin, turnuvalara göz atın, internet sitelerindeki rehberlerini (guide) okuyun ve kendinizi hazır hissettiğiniz zaman dereceli oyun oynamaya başlayın. Unutmayın, kimse sizden ilk maçınızda gol atmanızı beklemiyor, ama maça başladığınızda hangi kalenin sizin hangisinin rakip kale olduğunu bilmeniz gerekiyor


Yukarıda yazdıklarım Türkiye serverına geçmeden önce Avrupa Doğu&İskandinav serverında oynadığım (düşük )dereceli oyunlara, izlediğim turnuvalara ve daha önce oynadığım moba oyunlarına dayanarak ortaya çıkardığım naçizane tavsiyelerimdir. Hatalı veya eksik bulduğunuz yerler için geri bildirim yaparsanız sevinirim. Herkese iyi oyunlar.


Comment below rating threshold, click here to show it.

Vodka Remington

Junior Member

17-10-12, 15:43

Tek başınıza dereceli oyuna girdiğinizde her seferinde farklı kişilerle takım olacaksınız. Sizin oynamak istediğiniz bir rolü takım arkadaşınız da oynamak istiyor olabilir. Şampiyon seçimi sırasında sıkıntı yaşamamak için:

türk serveri bunu kavrasa bitmiştir gerisi yalan