Selam Arkadaşlar,


Takım Kurucu Betası birkaç aydır açık. Hazır vakit bulmuşken sizlere biraz sistemden bahsetmek istiyoruz. Anlatacak epey bir şeylerimiz var; hemen Vadi’ye koşup denemek isteyenler için özet geçelim: Takım Kurucu’ya sıraları kısaltacak, maçların ve takım kurmanın kalitesini arttıracak pek çok yeni özellik ekledik.  Bir de süper bir şey daha yaptık ama onu şimdiden söylemeyeceğim, sonuna kadar okuyup öğrenebilirsiniz.


Takım Kurucu Betası’nı açtığımızda, ufak tefek sıkıntılar çıkabileceğini biliyorduk. Ancak öte yandan sistem epeydir geliştiriliyordu; doğru yönde ilerleyebilmek için sizlerin yorum ve görüşlerine ihtiyaç duyduğumuz aşamaya gelmiştik.


Hikâyemizin başlarına dönecek olursak: Sistemi tasarlarken, “en fazla altı dakika”yı kendimize hedef koymuştuk. Bir oyuncunun “Oyna”ya basması ve Takım Kurucu’da takım aramak ya da oluşturmak istemesinden, oyun yükleme ekranına en fazla altı dakikada, tercihen daha kısa sürede gelmesini istiyorduk. Bu hedefi seçmemizin nedeni, Normal Kapalı Seçim ve Dereceli sıralarını inceledikten sonra sıra beklemenin sunucuya bağlı olarak genellikle 1-2 dakika sürmesi, ama Şampiyon Seçimi ve Sıralı Seçim aşamalarının da 1,5 dakika vakit almasıydı. Yani Normal Kapalı Seçim ve Dereceli’de, yükleme ekranına ulaşmak zaten 3 ila 5 dakika sürüyordu ve 1-2 dakika daha uzamasının çok yavaş sayılmayacağını düşünmüştük. Yanlış düşünmüşüz.


Takım Kurucu Betası’nın ilk haftalarına ilerleyelim: sıra sürelerinde ve maç kalitesinde sorunlar vardı. Öncelikle, Takım Kurucu’nun eşleştirme sistemi sihirdar seviyelerini dikkate almıyordu. Dolayısıyla 20-29. seviye arası oyuncular, sık sık 30. seviyelerle aynı maçlara düştüler. Ek olarak, ortalama sıra bekleme süresi 5-6 dakikayken, yüksek ya da düşük MMR’lı oyuncular Takım Kurucu’da takım bulmakta ya da kurmakta ciddi sıkıntılar çektiler. Bu oyuncular bazen eşleştirilebilmek için 20 dakikadan fazla bekleyebiliyorlardı. Yüksek dediysek aklınıza Şampiyonluk gelmesin, Altın seviyesindeki oyuncular bile sistemle sorun yaşayabiliyorlardı. Bu, standartlarımıza göre kabul edilemez bir durumdu. Verileri inceleyince, sorunun eşleştirme sisteminde olduğunu gördük.


Ancak bu hesaba bazı psikolojik engeller de dahildi. Bunları şöyle açıklayayım: Takım Kurucu Betası boyunca, oyuncuların sistemle olan etkileşimlerini değerlendirmek için anketler gönderdik. Sonuçlar karşımıza sürekli aynı soruyu çıkarıyordu – neden oyuna ulaşma süresi Kapalı Seçimden en fazla 1-2 dakika daha uzunken, oyuncular Takım Kurucu deneyimini “yavaş” olarak değerlendiriyordu?


Bu algısal önyargı, aktif bekleme ve pasif bekleme olarak adlandırılan iki farklı durumdan kaynaklanıyor. Kapalı Seçim’de oyuncular hemen şampiyon kilitleyip internette gezinebiliyor, tuvalete gidebiliyor, kalkıp çay alabiliyorlar. Buna pasif bekleme diyoruz. Ancak Takım Kurucu’da, takım oluşturulurken oyuncu aktif olarak lobide durup oyuncuları kabul ya da reddetmek ve takım arkadaşlarıyla sohbet etmek durumunda. Takım kurma sürecinde Takım Kurucu’nun aktif olarak başında durmak gerektiği için, Takım Kurucu’nun altı dakikası oyunculara Kapalı Seçim sürecinin altı dakikasından daha uzun geliyor.


Demek ki bir eşleştirme kalitesi sıkıntımız, bir de aşılması gereken psikolojik engelimiz vardı. Peki, biz ne yaptık?


Aktif bekleme-pasif bekleme sıkıntısı üstünde halen çalışıyoruz. Ama artık pek çok oyuncu için Takım Kurucu’daki bekleme sürelerinin Kapalı Seçim’le aynı, hatta iki adet değişiklikten dolayı bazı durumlarda daha da kısa olduğunu memnuniyetle bildiririz. Bu değişikliklerden ilki, takımların hangi rollere oyuncu aradıklarını gösteren bir özellik ekleyip, tek oyuncuların istedikleri zaman istedikleri rolü “doldurmasına” olanak tanımaktı. Dahası, Takım Kurucu’ya hem yüksek hem düşük MMR’lı oyuncular için bekleme sürelerini hayli kısaltan yepyeni, özel eşleştirme ölçütleri ekledik. Artık ortalama bekleme süresi 3-4 dakika ve 1800 MMR’ın üstünde olan oyuncular bile beş dakika civarı bekliyor.


Eşleştirme sıra süresinin kısalmasının yanında, Takım Kurucu’nun eşleştiricisini sihirdar seviyelerini dikkate alacak şekilde düzelttik ve maç kalitesini arttırmak için bazı ince ayarlar çektik. Bu da iki taraftaki takımların da daha dengeli ve birbirine uygun zorlukta olacağı anlamına geliyor.


Bir süredir Takım Kurucu’nun başka özellikleriyle de denemeler yapıyorduk ve Takım Kurucu’yu daha da iyi hale getireceğine inandığımız bir özellik ekledik. “Önerilen Oyuncular” özelliği sayesinde, Takım Kurucu lobisinde olumlu bir oyun tecrübesi yaşayacağınızı düşündüğümüz oyuncuların yazdığı bir kutu bulunacak. Bu özelliği zamanla daha kapsamlı hale getireceğiz ve yeterince ilgi görürse arkasındaki algoritmaları ayrıntılı olarak açıklayacağız.


Takım Kurucu’daki bu büyük değişikliklerin ışığında, sizleri bu özelliği yeniden denemeye ve yeni haline ilişkin görüşlerinizi belirtmeye davet ediyoruz. Dereceli Modlarda (mesela şampiyon seçmeden) Takım Kurucu kullanabilmeyi halen istiyor musunuz? Arkadaşlarınızı LoL’e başlatmayı kolaylaştırmak için Yapay Zekâya Karşı moduna da Takım Kurucu ekleyelim mi? Takım Kurucu’nun Kapalı Seçim deneyimini daha iyi hale getirmek için neler yapabiliriz?


Bu kilometre taşını kutlamak için, Takım Kurucu’da her bir rolü oynayarak açabileceğiniz altı sihirdar simgesi (her role bir tane) hediye ediyoruz. Daha geniş bilgi burada.


Takım Kurucu’da bize katılın, en sevdiğiniz rolü de yeni simgenizle sergileyin!


Lyte